Aikido Toho Iai

Iaido

Je japonské bojové umění s mečem. Způsob použití meče je v iaido založen na skutečnosti, že již tasení meče z pochvy je bojovou reakcí na okolnosti, kdekoliv se člověk nachází, tak je schopen bezprostředně a adekvátně reagovat na vzniklou situaci. Tasením meče se útok blokuje, odráží, či se rovnou eliminuje samotný protivník.

Vztah Nishio Senseie k iaido

Shoji Nishio sensei byl držitelem 7. Danu Nihon Zenkoku Iaido. Znalosti získané během cvičení iaido a dalších bojových umění vtělil do svého jedinečného stylu aikido, které klade důraz na cvičení se zbraněmi. Vytvořil novou školu iaido, nazvanou Aikido Toho Iai, která obsahuje formy přenesené z technik aikido. Vzhledem ke skutečnosti, že meč byl neoddělitelnou součástí všech japonských bojových umění jasně vyniká důležitost zbraní k pochopení technik beze zbraně.

Enato

European Nishio Aikido Toho Organization je organizace, která vznikla z důvodu šíření a rozvoje technik Aiki Toho Iai. Na některých seminářích pořádaných Bohemia Aikikai je také možno skládat zkoušky na danové (mistrovské) stupně Aiki Toho Iaido.

Seznam základních kata:

Číslo název v IAIDO název v AIKIDO chiburi
1 Mae giri Shóhattó Eishin ryu
2 Uke nagashi Aihanmi Ikkyó Eishin ryu
3 Ushiro giri Kaiten nage Eishin ryu
4 Zengo giri Aihanmi Shihonage Eishin ryu
5 Sayú giri Gyakuhanmi Shihonage Eishin ryu
6 Tsuka osae Gyakuhanmi Nikyó Eishin ryu
7 Tekubi osae Aihanmi Nikyó Eishin ryu
8 Kawashi tsuki Tsuki Sankyó Eishin ryu
9 Tsukekomi Tsuki Kotegaeshi Katori ryu
10 Tsume Irimi Katori ryu
11 Sanbó Shómen Sankyó Katori ryu
12 Shihó Shómen Shihonage Katori ryu
13 Nukiawase Gokyó Suio ryu
14 Todome Yonkyó Eishin ryu
15 Suemonogiri Suemonogiri Eishin ryu