Aikido je japonské bojové umění, tudíž se model chování může lišit od chování v Evropě. Zde naleznete stručnou nápovědu, s čím se v dojo (místo, kde se cvičí japonské bojové umění) můžete setkat.
Cvičí se v tradičním bílém oděvu gi (keikogi), který se skládá z kalhot (zubon), kabátu (uwagi) a pásku (obi). Používá se většinou judo keikogi, nebo lehčí karate keikogi, ale v současné době jsou již k dostání oděvy speciálně vyrobené pro aikido. Pokročilejší studenti nosí tradiční kalhotovou sukni hakama černé nebo tmavě modré barvy. Pod hakama se uvazuje obi, který je buď bílé barvy (držitelé stupňů kyu) nebo černé (držitelé stupňů dan – judansha).
Etiketa
1, Po příchodu do dojo se ukloníme v postoji, při příchodu na žíněnku (tatami) se ukolníme v kleče. Stejná rutina by měla následovat při odchodu z dojo.
2, Na začátku tréninku se v sedě ukloníme směrem ke kamiza (místo, kde nalezneme obraz O´Senseie / Nishio senseie, nebo jednoduše jen přední část dojo). Poté se ukloníme učiteli. Před začátkem a po cvičení techniky se klaníme jeden druhému.
Je důležité si uvědomit, že klanění v bojových uměních nemá žádný náboženský význam, ale slouží jako projev úcty v tradiční japonské společnosti!
3, Cvičí se na boso, s čistým keikogi, bez náramků, řetízků, náušnic, žvýkaček.
4, Snažte se přijít včas. Pokud přijdete na trénink pozdě, je vhodné zůstat sedět na kraji tatami a čekat na vyzvání učitele. Je určitě lepší přijít na trénink pozdě než vůbec.
5, Pokud potřebujete z tréninku odejít, dejte vědět učiteli. Stejně tak informujte učitele, pokud se necítíte dobře nebo máte zranění.
6, Pokud jste zranění, ale přesto cvičíte, vždy informujte partnera! Cvičení se takto dá přizpůsobit a předejdete dalším problémům.
7, Snažte se v dojo mluvit tiše a nepokřikujte. Snažte se soustředit jen na cvičení a mluvit minimálně.
8, Všechny zde popsané body získáte postupem času při cvičení a pokud si čímkoliv nejste jisti, zeptejte se učitele nebo pokročilejších žáků.